Mağaza dekorasyonunun en önemli noktalarından biri de ışıklandırmadır. Seçeceğiniz ışık renginin ürünlerini soluk ve ya olduğundan parlak göstermemesi gerekmektedir. En iyi sonuç için, ürünlerinize doğru ışık veren spotlar ve içerinin aydınlatılması için genel aydınlatmalar tercih edilebilir.
Herşeyin fazlasının rahatsız edici olduğunu düşünerek, içeride kullanılan renk, ışık, müzik vs. tercihlerini dozunda tutmak faydalıdır.
Mağazanın en yoğun bölgelerinden biri de kasa bankosudur. Bu bölgenin kapı girişlerinden mümkün olduğunca uzakta olmasında fayda vardır. Mağaza giriş çıkışının engellenmesi, müşteri kaybına neden olabilir. Kasa bankosunun özellikle giriş sağ tarafta kullanılmaması tercih edilir. Bunun sebebi ise, müşterilerinizin ağırlıklı olarak mağazaya girdiğinde sağ taraftan dolaşmaya başlayacak olmasıdır. Girer girmez kasa bankosu ile karşılaması yerine en gözde ürünlerinizin giriş sağ bölümde olması, müşterinizin mağazanızın geri kalan bölümlerini de merakla dolaşmasına neden olacaktır.
Kabin bölgesi ise özellikle bayan giyimde önemlidir. Kabin kapı giriş çıkışlarının mümkün olduğunca gizlenmesi, bayan müşterilerinizin rahatlıkla ürün denemelerine yardımcı olacaktır. Kabin içinde ayna kullanmak tercih sebebidir. Kabin içerisine yerleştireceğiniz bir ayna ile müşterinizi kabinde kendi görüşleri ile başbaşa bırakırsınız. Bu şekilde müşteriniz denediği ürünün yakışıp, yakışmadığına ağırlıklı olarak kendisi karar verecektir. Müşteri temsilcinizin bu duruma çok da fazla müdahale şansı olmayacaktır. Kabin dışında ancak müşterinizin kabinden çıkar, çıkmaz karşılaşacağı bir ayna ise, denemiş olduğu ürün ile ilgili müşteri temsilcinizin yorum yapmasına olanak sağlayacaktır. Kabin içi ve ya dışı ayna tercihi aynı zamanda mekanın şekli ile de ilgilidir.
Mağaza dekorasyonu süreci zorlu bir süreçtir. Bu süreç mümkün olduğunca kısa tutulmalı ve müşteri beklentileriniz doğrultusunda yapılmalıdır. Kesinlikle tasarımı yapan firmanın beğenileri değil, o mekanın içinde yaşayacak olan sizlerin fikirleri doğrultusunda hazırlanmalıdır. Süreci doğru yönetecek bir ekip, size hem vakit kazandırır, hem de dekorasyon için ayırdığınız bütçeyi aşmamanıza yardımcı olur.
Mağazanızın uygulama öncesinde mutlaka 3 boyutlu bir çalışmasını görmeniz, olası sürprizleri minimize edecektir. Hayal ettiğinizden uzak bir 3d çalışmayı onaylamamanız menfaatinizedir.